VISSZAJÁR AZ EMBEREKNEK, AMIT ELVETTEK TŐLÜK

2014.06.17 10:43

2014.06.17 

Rogán Antal szerint a kormánynak az igazságtétel mellett azzal is foglalkoznia kell, hogy a lakossági devizahiteleket végleg kivezesse, vagyis megszüntesse.

Egyértelmű jogi helyzetet teremtett a Kúria a devizahitelek ügyében hozott döntésével. Eszerint a bankok számtalan területen tisztességtelenül jártak vagy járhattak el, innentől a legfelsőbb bírói fórum megadta a felhatalmazást az Országgyűlésnek és a kormánynak, hogy igazságot szolgáltassanak a devizahiteleseknek – mondta Az Estében Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus hangsúlyozta, a parlamentnek törvényt kell alkotnia, amelyben ki kell mondani, hogy amit a bankok tisztességtelenül vettek el az emberektől, az visszajár.

"MOST EGY JOGI HELYZETET KEL RENDEZNI, AMELY MÖGÉ A KORMÁNYNAK ÉS A PARLAMENTNEK ODA KELL TENNIE A KÖZGAZDASÁGI HÁTTERET A JEGYBANKKAL, ILLETVE A BANKOKKAL EGYETEMBEN."

A Kúria hétfőn jogegységi határozatban kimondta: a devizahiteleknél alkalmazott árfolyamrés tisztességtelen; az árfolyamkockázat tisztességessége akkor vizsgálható, ha a pénzintézet nem megfelelő tájékoztatása miatt az átlagos fogyasztó számára a szerződés erre vonatkozó része nem érthető; a kamatemeléseket lehetővé tevő egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége nagyon szigorú feltételekhez kötött.

Rogán Antal szerint nemcsak az árfolyamrés, hanem a másik két ügyben is egyértelmű jogszabályt lehet hozni. Mint mondta, biztos benne, hogy a devizahitel-szerződések több mint 90 százaléka esetében a bankok nem feleltek meg az egyoldalú módosítások feltételeinek. Ugyanez a helyzet az árfolyamváltozás ügyében, hiszen, mint mondta, emlékei szerint, egyik devizahiteles sem kapott írásos tájékoztatást erről a fajta a kockázatról, a mértékéről pedig pláne nem – fogalmazott.

Rogán Antal szerint most egy jogi helyzetet kel rendezni, amely mögé a kormánynak és a parlamentnek oda kell tennie a közgazdasági hátteret a jegybankkal, illetve a bankokkal egyetemben.

Hozzátette: amint írásban kézhez kapják a Kúria döntését, tárgyalóasztalhoz ülnek az érintettekkel. Egyeztetések kezdődnek azokkal a jogászokkal, akik sikerrel vittek végig devizahiteles pereket, megbeszélések lesznek az adósokat védő szervezetekkel, valamint a kormány folyamatosan konzultál a bankszövetséggel. Megjegyezte, azoknak az esetére is vonatkoznia kell minden megoldásnak, akik hosszabb ideje nem tudnak törleszteni.

Az egész eredőjeként olyan javaslatot szeretnének letenni az asztalra, amelynek kiinduló pontja az ügyfél és a bank viszonya. Ott pedig, ahol tisztességtelenül járt el a bank, nincs kompromisszum, ilyen esetekben az ügyfélnek mindent jóvá kell írni.

Arról is beszélt, hogy szerinte a Kúria döntése felhatalmazza a kormányt arra, hogy a devizahitelek egész történetének időszakára visszatekintsen.

A kormánynak az igazságtétel mellett azzal is foglalkoznia kell, hogy a lakossági devizahiteleket végleg kivezesse, vagyis megszüntesse. Ezeknek a kölcsönöknek a túlnyomó része mögött lakásfedezet van, még ha nem is lakáscélra vették fel feltétlenül – utóbbiakról is mindenképpen szó van a megoldás kapcsán. A Fidesz –frakció mindig azt tartotta szem előtt, hogy senkinek az otthona nem kerülhet veszélybe.

Mint mondta, a javaslatról a végső döntéseket a Fidesz őszi kihelyezett frakcióülése mondja majd ki még a szeptemberben kezdődő parlamenti ülésszak előtt. Ennek megfelelően az Országgyűlés ezzel kezdi majd a munkáját.

(hirado.hu-fidesz.hu)