Újraindítottuk a rendszert
2014.03.20
A pozitív változásokat már lehet érezni az egészségügyben – jelentette ki szerdán Szócska Miklós a körmendi lakossági fórumon.
Szerdán jelentették be, hogy a következő másfél évben Körmenden csaknem 1,7 milliárd forint uniós és hazai forrásból újítják fel a Dr. Batthyány-Strattmann László Kórház központi épületét, így a belgyógyászat és a sebészet, valamint a járóbeteg-ellátás is jobb körülmények közé kerülhet, megújul a műtőblokk, és korszerűbb műszerek is érkeznek az intézménybe.
A sajtótékoztató után lakossági fórumra gyűltek össze az érdeklődök a Batthyány-kastély színháztermében. V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára - aki az este egyik házigazdája volt - a köszöntője után arról beszélt, azért hívta meg vendégelőadónak Dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárt, mert már régóta együtt dolgoznak a parlamentben, és nagyon szimpatikus számára Szócska Miklós politikusi magatartása és habitusa.
Mint mondta, Szócska Miklós egészében látja azt a nagyszabású fejlesztést, ami a körmendi térségben megvalósult. A vidékfejlesztési államtitkár köszönetét fejezte ki a helyi Magyar Csapat tagjainak, akik hatalmas munkával, közel huszonötezer támogatói aláírást gyűjtöttek össze három hét alatt.
Szócska Miklós többek közt arról beszélt, hogy munkatársaival mindig közszolgálatnak tekintették az egészségügy területén végzett munkájukat. Felidézte, hogy 2010 előtt nem volt egy békés nap sem az egészségügyben. Az elmúlt négy év alatt hatalmas változtatások közben, extrém helyzetekből egy békés átalakításra került sor.
Honnan is indultunk? – tette fel a kérdést az államtitkár. Vizitdíj, az egészségbiztosítás privatizációja – elevenítette fel a balliberális kormányzás „vívmányait”. Onnan hoztuk vissza a rendszert – folytatta -, hogy rá akartak szoktatni minket arra, hogy fizessünk az egészségügyi szolgáltatásokért. Abszolút végiggondolatlan volt a korábbi rendszer – tette hozzá, és kiemelte, hogy ebből a helyzetből kellett visszahozni az egészségügyet.
Az államtitkár szólt arról is, hogy az egészségügy területén három alapvető válsághelyzet volt, amit megörököltek a korábbi egészségügyi vezetéstől. Az első ilyen a kritikus népegészségügyi helyzet, mint mondta, a magyarok vezetik a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések listáját. A másik egy széteső, eladósodott ellátórendszer volt, ahol még a fejlesztési stratégiákat is körzővel és vonalzóval teremtették meg. A harmadik válsággóc az emberi erőforrások helyzete volt, melynek kapcsán megjegyezte, 2009-ben és 2010-ben felszálló ágban volt az orvosok kivándorlása.
Visszakanyarodva a népegészségügyi helyzethez, az államtitkár arról beszélt, hogy a kormány betiltotta zárt térben a dohányzást, melynek következtében egy ország fellélegzett. „A transzzsírt kitiltottuk, ez volt a legnehezebb mérkőzés” - tette hozzá. Kiemelte, hogy a népegészségügyi termékadó bevezetése óta jóval kevesebb cukor és sós élelmiszer kerül forgalomba. A népegészségügyi helyzet javításához tartozik az is, hogy a kabinet bevezette a mindennapos iskolai testnevelést.
Szócska Miklós az ellátórendszer kapcsán arról beszélt, hogy ezen a területen is nagyon összetett munkára volt szükség. „Minden erőforrást hatékonyan használunk fel, és egy fenntartható rendszert hozunk létre, ezen túl biztosítjuk az ehhez szükséges fejlesztéseket is” – tette hozzá.
Az, ami Körmenden történik, jól példázza az egészségügyi rendszer újraindítását. Mint folytatta, ha az uniós bürokrácia nem lenne olyan, amilyen, akkor már itt az építkezés zajlana, vagy akár le is zárult volna. „Újraindítjuk a rendszert és fejlesztjük” – folytatta az államtitkár, aki szerint most már nem arról van szó, hogy lesz-e kórház vagy sem. Kiemelte, hogy lesz egy közösségi ellátóhely, ahol a legfontosabb funkciók együtt, egy helyen vannak.
Az emberi erőforrások krízishelyzetével kapcsolatban arról beszélt, hogy 2010-re az aktív orvostársadalom tizenöt százaléka elhagyta az országot. Az egészségügyi területén a kormány egyik legfontosabb feladata volt megállítani az orvosok és az ápolók elvándorlását, ezért is biztosítottak ösztöndíjprogramot a rezidenseknek.
További intézkedések között említette, hogy kétszeri béremelés történt először kilencvenezer, majd kilencvenötezer embernek, háromszor emelték az alapellátás finanszírozását, összesen huszonhat százalékkal. Ezen intézkedések következtében a „migrációs adataink” a 2009-es szint alá csökkentek, és a fiatal orvosok közül ezerhétszázan léptek be az ösztöndíjprogramba - tette hozzá Szócska Miklós. Kiemelte, hogy „mindezt a dohány- és az alkoholtermékek jövedéki adójából, valamint a népegészségügyi termékek adójából tudjuk finanszírozni”. Ide tartozik az is – folytatta az államtitkár -, hogy az infláció tartósan egy százalék alatt van, az államháztartási hiányt pedig három százalék alá sikerült dolgozni. Az e-alap enyhe többletben van, és többletforrásokat tudunk teremteni a népegészségügyi termékadóból, a dohány- és az alkoholtermékek jövedéki adójából. Mint mondta, ez egy valós béremelés, mely megtartja értékét.
A fórum zárásaként az államtitkárok és Bebes István polgármester válaszolták a résztvevők kérdéseire.
(fidesz.hu)