SZAKMAI SZERVEZETEK IS KIÁLLNAK AZ ERZSÉBET-PROGRAM MELLETT

2014.05.10 12:34

2014.05.09

Egy tucat szakmai szervezet áll ki az Erzsébet-program mellett. A nagycsaládosokat és a fogyatékossággal élőket képviselő országos szervezetek küldöttjei közös petíciót fogadtak el a Brüsszelből indított támadások következtében veszélybe került az Erzsébet-program jövője mellett.

Az érdekképviseleti szervek közös petíció aláírásával kérték fel a Fidesz és a KDNP európai parlamenti képviselőit, hogy minden lehetséges eszközzel álljanak ki az Erzsébet-program jövőjéért Brüsszelben.

A konzultáción részt vett a Fidesz Társadalmi Kapcsolatok Igazgatóságának és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány képviselői. A szervezetek képviselői hangsúlyozták, fontos megvédeni a számos értéket képviselő Erzsébet-program jövőjét, mert mind a nyugdíjasok, a nagycsaládosok, mind pedig a fogyatékossággal élők számára óriási lehetőséget jelentenek az üdülési lehetőségek.

Az Erzsébet-program mellett kiálló petíciót aláírta: a Nagycsaládosok Országos Egyesülete; a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége; a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége; a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége; az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége; az Autisták Országos Szövetsége; a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács; a Magyar Diáksport Szövetség; a Magyar Speciális Olimpia Szövetség; a Magyar Szervátültetettek Országos Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetsége; a Magyar Szörf Szövetség és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata.

Kósa Ádám a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője emlékeztetett, hogy a kormány 2011-ben vezette be az Erzsébet-utalványt, amelyből a ráfordításokkal csökkentett bevételt szociális célokra, az Erzsébet-programra kell fordítani pl. szociális üdültetésre és étkeztetésre, ifjúsági és gyermekvédelmi programokra. Az Erzsébet-program célja továbbá, hogy jelentősen csökkentse azon gyermekek számát, akik részére nem biztosított a napi többszöri étkezés, az életkoruknak megfelelő egészséges táplálék és az aktív kikapcsolódás lehetősége. Kósa Ádám kiemelte, az Erzsébet-program az Európai Unión belül egyedülálló megoldás, Európa legsikeresebb szociális programja. A programnak az első két évben negyedmillió kedvezményezettje volt, idén év végére ez a szám elérheti a 400 ezret is. Ebben az évben több mint 60 különböző táborban nyaralhatnak a fiatalok, eddig 45 ezren jelentkeztek. Emellett óriási érdeklődés kísérte a szociális üdülési pályázatokat is.

Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást, majd 2014. április 11-én pert is indított az Európai Bíróságon az Erzsébet-program pénzügyi alapját biztosító Erzsébet-utalvány, valamint a SZÉP Kártya miatt. Az EU úgy véli, a szabályozás az uniós jogba ütközik amiatt, hogy csak a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott utalvány élvez járulékkedvezményt. Az eljárás veszélyezteti az egész Erzsébet-program jövőjét. Kósa Ádám aláhúzta, hogy a kormánypárti EP-képviselők meg fognak mindent tenni a program védelméért, az Európai Tanácsban pedig a kormány is megvédi a szociális programot. A magyar kormány ugyanis kezdettől fogva azon az állásponton volt, hogy mivel nem profitorientált szolgáltatásról van szó, a ráfordításokkal csökkentett bevételt szociális célokra, üdültetésre, hátrányos helyzetű családok, gyermekek étkeztetésére fordítják. Hangsúlyozta, a Program a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványhoz tartozik, amely közfeladatot lát el.

Majthényi László, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány főtitkára kijelentette, a kormány egy eddig járatlan, újszerű utat választott akkor, amikor lehetővé tette az Erzsébet-utalvány kibocsátását. Ennek köszönhetően a cafeteriából származó bevétel rászoruló embertársaink megsegítését szolgálja – húzta alá. Elmondta azt is, a válság után több országban is szemléletváltást lehet megfigyelni a szociálpolitikát tekintve, egyúttal reményét fejezte ki, hogy a nemzetközi szociálturisztikai szervezet, az ISTO turisztikai szakemberei ismerkednek az Erzsébet-programmal.

(fidesz.hu)