EZ ELŐNYÖS EURÓPÁNAK ÉS MAGYARORSZÁGNAK IS

2014.05.29 09:58

2014.05.29

A paksi bővítésről szóló megállapodás nyomán nemcsak Magyarország, hanem Európa energiabiztonsága is nőni fog - mondta Szijjártó Péter.

Az elmúlt néhány esztendő világpolitikai és világgazdasági változásai után az Európai Unió még mindig nem talált teljes egészében válaszokat a kihívásokra, ami azt vetíti előre, hogy a személyi kérdések helyett arról kell beszélni, milyen közös jövőt tervezünk Európának a következő négy-öt évben, min kell változtatni ahhoz, hogy az unió versenyképesebb legyen - jelentette ki az M1 Az Este című műsorában a külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár.

Szijjártó Péter kifejtette: a közelmúltban problémákat okozott az is, hogy bizonyos uniós intézmények túlterjeszkedtek a szerződésekben rögzített hatáskörökön, és gyakran a nemzetállamok alkotmányos identitását megsértve hoztak döntéseket. "Ennek az időszaknak véget kell vetni, a vonatkozó szerződések például azt is világosan előírják, hogy az Európai Tanácsnak kell jelöltet állítania az Európai Bizottság élére, akiről ezután az Európai Parlament szavaz" - tette hozzá.

"A KÜLPOLITIKAI TETTEK FÓKUSZÁBAN A KÜLGAZDASÁGI CÉLKITŰZÉSEK ELÉRÉSE ÁLL MAJD."

Arra a kérdésre, hogy mi a problémájuk a néppárt csúcsjelöltjével, Jean-Claude Junckerrel, az államtitkár elmondta: ez nem személyes ügy, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a bizottság luxemburgi biztosa az utóbbi időszakban csak ártott Magyarországnak, és ő abból a kormányból érkezett, amelyet a volt luxemburgi miniszterelnök vezetett.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a közelmúltban számos megbeszélést folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel a magyar külpolitika jövőjéről, és több olyan javaslatot is tett, amelyek hatására jelentősen átalakul majd a Külügyminisztérium. 

"A külpolitikai tettek fókuszában a külgazdasági célkitűzések elérése áll majd. Az új, egységes intézményrendszer sokat tud majd hozzátenni Magyarország jövendőbeli sikereihez" - hangsúlyozta.

Az Estében szó esett az Európai Unió energiabiztonsági stratégiájáról is, amelyet szerdán mutattak be. Ebben egyebek mellett arról is szó van, hogy az Európai Bizottság már az egyeztetések korai szakaszában bekapcsolódna az unión kívüli országokkal folytatott, energiabiztonságot érintő kormányközi szerződések tárgyalásaiba és a lebonyolításba. Ehhez kapcsolódva Szijjártó Péter megjegyezte, a paksi bővítés miatt biztos lesznek viták, ez azonban egy olyan megállapodás, amely nyomán nemcsak Magyarország, hanem Európa energiabiztonsága is nőni fog.

(hirado.hu - fidesz.hu)