ERŐS ORSZÁG, ERŐS TELEPÜLÉSEK

2014.02.23 18:49

2014.02.23

 

Láng Zsolt aláhúzta, ahogy az egész ország és a családok, úgy a magyar települések is tejesen eladósodtak 2010-re. A Gyurcsány-korszak nem sokra becsülte a magyar vidéket, a magyar településeket. A települések kezét elengedték, pénzüket elvonták, minden terhet áthárítottak az önkormányzatokra – tette hozzá.

 

 

Emlékeztetett, a Gyurcsány-korszakban 1000 milliárd forintot vontak ki az önkormányzati rendszerből, miközben számtalan feladatot adtak oda – forrás nélkül – a településeknek. Ez a működésképtelenség szélére sodorta a magyar falvakat, városokat. Iskolák százaira tettek lakatot, veszélybe sodorták a települések mindennapi működését, a közszolgáltatások működését, az ott élők mindennapjait. A fejlesztésekről lemondtak a települések, a napi túlélés maradt a feladatuk – sorolta az önkormányzati és területfejlesztési bizottság elnöke.

A II. kerületi polgármester arra is felhívta a figyelmet, a reménytelenség tragikus következményekkel járt. A vidéki települések többségén az elvándorlás, a település elöregedése, a beruházások és a vállalkozási kedv visszaesése volt jellemző. Ráadásul a Gyurcsány-Bajnai-kormány a Magyarországot megillető uniós forrásokat is hanyagul kezelte, a hazánkat megillető fejlesztési pénzek töredéke jutott el hozzánk. A magyar települések sok pénztől estek el a szocialisták alkalmatlansága miatt – fűzte hozzá.

" A TELEPÜLÉSEK 2014-BEN TISZTA LAPPAL, PÉNZÜGYILEG MEGERŐSÖDVE NÉZHETNEK AZ ÚJ IDŐSZAK ELÉ."

Láng Zsolt aláhúzta, az Orbán-kormány egy új korszakot, tiszta lapot nyitott a magyar települések számára. A Gyurcsány-kormány vidékellenes politikájával szemben, - úgy gondolkodjuk - akkor lehet egy erős országot építeni, ha erős településekre építkezünk. Ahogy Orbán Viktor évértékelőjében is utalt rá, „új szerződést kellett kötni a városainkkal és a falvakkal” – fogalmazott a fideszes politikus. Hozzátette: ennek az új szerződésnek az első pillére az alaptörvény, illetve az új önkormányzati törvény volt. Átalakítottuk az önkormányzati rendszert, közigazgatási reformot hajtottunk végre. A kormány vállalja azokat a feladatokat, melyet előír számára a törvény: irányítja az oktatást, az egészségügyet, a közbiztonságot, a közlekedésfejlesztést, és ennek összes anyagi vonzatát vállalja – sorolta.

Láng Zsolt kitért arra is, nemcsak a feladatmegosztásban vállalt magára többet az állam, hanem anyagilag is tiszta alapot teremtett a települések és önkormányzatok számára. Mára minden magyar település megszabadult az adósságától. A kormány több mint 1247 milliárd forintos tehertől szabadította meg az önkormányzatokat – mondta el. Aláhúzta, a települések 2014-ben tiszta lappal, pénzügyileg megerősödve nézhetnek az új időszak elé.

A nyomasztó adósság törlesztése helyett, végre a fejlődésre, a munkahelyteremtésre, a gazdaságfejlesztésre, a foglalkoztatási programokra tudnak koncentrálni a települések és az önkormányzatok – fogalmazott a II. kerület polgármestere. Több pénz jut a gyermekeket segítő programokra, a szociális és egészségügyi szolgáltatásokra. Több pénz jut a helyi közbiztonságot javító intézkedésekre, az útjavításokra és a helyi közösségek számára fontos feladatokra – sorolta.

 

Hogy igazságos legyen a rendszer, a kormány még az idén támogatás nyújt azoknak az önkormányzatoknak is, melyek az elmúlt években hitel és adósság nélkül gazdálkodtak. Négy év alatt összesen 50 milliárd forintot biztosítanak ezeknek az önkormányzatoknak – mondta el Láng Zsolt. A jól gazdálkodó önkormányzatok március 6-ig jelentkezhetnek az első részletre, mely 12,5 milliárd forint értékű fejlesztési támogatást foglal magában. A 100 lakosúnál kisebb település például 1,5 millió forint, míg egy 10 ezer lakosúnál nagyobb város 200 millió forint támogatásban részesülhet. Ezt az összeget többek között az önkormányzati fönntartású intézmények energetikai korszerűsítésére, utak, hidak, járdák javítására, csatornázásra, illetve foglalkoztatás ösztönzésére fordíthatják – fejtette ki.

Magyarország tehát jobban teljesít a települések megbecsülésében – szögezte le a II. kerület polgármestere. 2014 egy új korszak kezdete a magyar települések számára, végre nem az adósságokra, a terhekre, hanem a lehetőségekre összpontosíthatnak. Bízunk benne, hogy az adósság terhétől megszabadultan, sokkal könnyebb lesz az új uniós fejlesztési ciklus forrásaira is pályázni, és ezekből építkezni. 10 ezer 500 milliárd forint fejlesztési forrást fogunk elhozni Brüsszelből, ami rengeteg lehetőséget nyit meg a magyar települések számára is – fogalmazott Láng Zsolt.

(fidesz.hu)