AKKOR LEHETÜNK SIKERESEK, HA MERÜNK ÚJ MEGOLDÁSOKAT ALKALMAZNI
2014.01.29
Régóta egyetértés van a visegrádi országok vezetői között, hogy a válságtól szenvedő Európai Unión belül az egyik legjelentősebb gazdasági növekedési potenciállal Közép-Európa rendelkezik - mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, „a mai lengyel vezetők a mi fiatal korunk hősei”. Az antikommunista fiatalok nemzedéke a 80-as években a lengyelektől tanulta, hogyan kell megdönteni a kommunista rendszert – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök elmondása szerint abban régóta egyetértés van a visegrádi országok vezetői között, hogy a válságtól szenvedő Európai Unión belül az egyik legjelentősebb gazdasági növekedési potenciállal Közép-Európa rendelkezik. Orbán Viktor Lengyelországot „egész Közép-Európa meghatározó gazdasági és politikai erejének” nevezte. A kormányfő megfogalmazása szerint „Lengyelország volt az egyetlen zöld sziget, amely folyamatosan, a válság éveiben is képes volt példa nélkül álló sikert elérni a gazdasági növekedés területén”.
Magyarország csak akkor lehet sikeres az unión belül is, hogyha merünk új utakat törni, új megoldásokat alkalmazni, és mást csinálni, mint amely lépések hazánkat és az egész Európai Uniót gazdasági válságba vitték – szögezte le Orbán Viktor. A miniszterelnök a KSH szerdán ismertetett foglalkoztatási adataival kapcsolatban megjegyezte, „jól látható az a növekedés, amely egy év alatt több mint 100 ezer új munkahelyet eredményezett, illetve az a tendencia is, amely a munkanélküliség csökkenéséről szól”.
Orbán Viktor kitért rá, lengyel kollégájával való találkozója során fontos megbeszéléseket folytattak energiapolitikai kérdésekben. A kormányfő szerint ez több szempontból is fontos téma, egyrészt mert az Európai Unió a következő hónapokban ezzel fog foglalkozni, másrészt, mert „a magyar emberek számára a rezsicsökkentés politikája az egyik legfontosabb ügy Magyarországon”. Hangsúlyozta, folytatni fogják a rezsicsökkentést, „dacára annak, hogy rendszeresen, az ezzel kapcsolatos ellenérzéseknek nyíltan hangot adnak Brüsszelből”.
A magyarok ügye, hogy Brüsszellel szemben is megvédjük a rezsicsökkentés politikáját. Ezt meg is fogjuk tenni – tette hozzá Orbán Viktor, aki szerint „Európa jövendő energiapolitikájának kulcskérdése, hogy képes lesz-e az újraiparosítandó európai gazdaságot versenyképes áron ellátni energiával”. Ezzel összefüggésben úgy vélte, „mi, európaiak nem fogjuk tudni tartani a versenyt sem az oroszokkal, sem az amerikaiakkal, de ha így megy, még a kínaiakkal sem, hogyha egyébként ott a gazdaság jelentősen alacsonyabb áron jut energiához, mint az Európai Unióban”.
Orbán Viktor helytelen döntésnek nevezte, hogy Magyarország 2009-ben bezárta a krakkói főkonzulátusát, amelyet idén tavasszal újra fognak nyitni.
A miniszterelnök szólt arról is, hogy növelni kívánják a két ország kereskedelmi forgalmát. Ennek érdekében – mint mondta – arra fogják kérni mindkét állam export-import finanszírozással foglalkozó pénzintézetének vezetőit, hogy „a megállapodás közelébe jutott tárgyalásaikat 2-300 millió eurónyi hitelkeretről minél hamarabb sikerrel zárják le”.
Közép-Európa számára mindenképpen létkérdés az észak-déli összeköttetési rendszerek létrehozása, legyen szó közlekedésről vagy energiarendszerekről – húzta alá Orbán Viktor. Emlékeztetett, Magyarország Szlovákiával közösen építi gázvezetékét, amit minél hamarabb össze kíván kötni a lengyel gázvezeték-rendszerrel. A kormányfő megjegyezte, elkötelezettek azon beruházásokat illetően, amelyek révén Magyarországról Lengyelországba „magas rendű útvonalakon, autóutakon és autósztrádákon lehessen eljutni”.
Minden ország megválaszthatja energiapolitikáját
Minden országnak joga van ahhoz, hogy maga válassza meg az általa követett energiapolitikát - mondta Donald Tusk.
Úgy nyilatkozott: el kell érni, hogy az energia sose képezhesse politikai nyomásgyakorlás tárgyát. Az ukrajnai helyzet is azt bizonyítja, hogy az energiát meg kell szabadítani a politikai kockázattól - vélte. Európának meg kell találnia a megfelelő energiaforrásait, és ennek során Lengyelország szerint a palagázt is figyelembe kell venni.
Megjegyezte: Magyarország és Lengyelország hatékonyan működik együtt az energetikai kérdésekben is. A lengyel miniszterelnök egyúttal megköszönte Magyarország támogatását a palagázzal kapcsolatos európai vitákban.
A kibocsátás-csökkentés perspektívájának és a klímacsomag kérdéséről azt mondta: sikerült közös álláspontot kialakítaniuk, és feltehetően cseh és szlovák kollégáik is együttműködnek majd velük.
A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta: a hagyományos magyar-lengyel barátság felelősséget is jelent. Ez a kapcsolat a történelem során most van a legjobb helyzetben, hiszen közös erőfeszítéssel építik államaik előtt az európai jövőt - fogalmazott.
Úgy látja, a magyar-lengyel kapcsolatokban gyakorlatilag nincsenek problémák, hiszen azonos módon gondolkodnak, a két ország között érdekközösség van, és jól együttműködnek a visegrádi csoportban, valamint az EU-ban is. Hozzátette: az unióban számíthat egymásra a két ország, nagyon lojálisak egymáshoz.
A sajtótájékoztató elején két megállapodást is aláírtak. Hende Csaba honvédelmi miniszter és Tomasz Siemoniak nemzetvédelmi miniszter kézjegyével látta el a kormányközi titokvédelmi megállapodást, míg Martonyi János külügyminiszter és Piotr Serafin lengyel EU-ügyi államtitkár a két külügyminisztérium közötti civil együttműködési programról szóló szándéknyilatkozatot írta alá.
(fidesz.hu-MTI)