A MAGYAR ÉRDEKEK VÉDELMÉT NEM LEHET A SZÉLSŐSÉGEKRE BÍZNI
2014.05.07
Az európai parlamenti (EP-) választás tétje a magyar érdekek megvédése és az Európai Parlament néppárti frakciójának erősítése - mondta a KDNP frakcióvezetője kedden Szekszárdon.
Harrach Péter a Fidesz-KDNP kampánygyűlésén mintegy száz érdeklődő előtt hangoztatta: a magyar érdekek védelmét nem lehet a baloldalra bízni, de "a másik szélsőségre" sem, mert ők oly mértékig euroszkeptikusak, hogy az unióból való kilépést is fontolgatják.
A politikus szerint "a baloldali szélsőség" - amellyel összefüggésben a DK-t és Bajnai Gordont említette - mindig kritika nélkül elfogadja a külső irányítást, a jobboldali szélsőség pedig egyértelműen a távolodást szorgalmazza az EU-tól.
"Mi abban hiszünk, hogy az európai népek képesek az uniót úgy működtetni, hogy az mindenkinek a javát szolgálja, ugyanakkor változásokra van szükség, ezért dolgozunk" - tette hozzá. Kitért arra is, hogy az Európai Parlamentben meg kell védeni a magyarországi rezsicsökkentést és az új földtörvényt. A külhoni magyarokért való kiállás alapján határon túli magyar szervezetek képviselői is rajta vannak a Fidesz és a KDNP közös listáján, amelyen a KDNP a saját kvótájára szerepelteti Tőkés Lászlót - mondta.
Harrach Péter szerint az ázsiai és az iszlám kultúrák "elhúznak mellettünk", az iszlám világban demográfiai robbanás van, Ázsia színes és feltörekvő népei igazolják annak a kultúrának az életrevalóságát - fejtette ki. Mint mondta, Európában "sorvad" a lakosság, a kontinens környezetében lévő iszlám országok lakossága ötven év múlva jelentősen túlszárnyalja az európai népességet. Sejthető, hogy az európai vákuum honnan fog beszívni bevándorlókat, és nehéz megállítani ezt a folyamatot - jegyezte meg.
Schöpflin György, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőjelöltje többi között arról beszélt, hogy az EP csaknem 300 tagú néppárti képviselőcsoportja valószínűleg nem fogja tudni megtartani létszámát, "ha minden jól megy", 200-230 tagú lesz a frakció; a szocialisták többen lesznek, a liberálisok visszaesnek - jósolta. A politikus, aki tíz éve az Európai Parlament tagja, úgy fogalmazott: a "közép, ami a normális európai életet képviseli, szorítás alá kerül jobb- és baloldalról egyaránt". Azt is hangsúlyozta, hogy feladatának tartja a nyugati magyarság képviseletét, hiszen Nyugat-Európában jelenleg 300-400 ezer magyar él.
Az ukrán válsággal kapcsolatban megjegyezte: ez a legsúlyosabb európai válság 1945 óta. Ha nincs erőteljes fellépés Oroszországgal szemben, továbbterjeszkedik, és magát a demokráciát veszélyezteti. Az európai uniós rendszer a legsikeresebb nemzetközi rendszer, amely valaha volt is Európában, ha van konfliktus, van megoldási mechanizmus is. Ezt veszélyezteti, hogy az oroszok "széttépték a helsinki záróokmányt és az 1994-es budapesti memorandumot, amelyben Oroszország garantálta Ukrajna határait" - mutatott rá.
A Babits Mihály Kulturális Központban rendezett kampánygyűlésen Horváth István, Szekszárd fideszes országgyűlési képviselője többi között arról beszélt: a Krím félszigeti orosz fellépés megítélése Magyarországon vegyes, hiszen felvetődik a Felvidék, a Vajdaság, Erdély kérdése. "Mi is aláírtunk egy szerződést, és szívesen eltépnénk" - mondta.
Schöpflin György erre reagálva megjegyezte: az oroszok azért kerültek többségbe a Krím félszigeten, mert az eredeti tatár lakosságot elűzték, ez már a 17-18. században elkezdődött, 1944-ben pedig az egész lakosságot deportálták. A krími tatárok csak az ukrán függetlenség után települtek vissza, a Krím tehát "nem ősi orosz föld, hanem gyarmat; nem egészen ugyanaz a helyzet, mint Erdély vagy a Felvidék esetében" - mondta.
(MTI-fidesz.hu)