A KORMÁNY VÁRJA A VIZSGÁLATOKAT

2013.12.03 07:59

 

 

A kormány annál komolyabban nem foglalkozhatna az ezermilliárdos áfacsalásokról szóló vádakkal, minthogy várja az ügyészség és a NAV vizsgálatait - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő.

Sok konkrétumról nem beszélt az a két volt adóhivatali dolgozó, aki azt állítja, a Nemzeti Adó- ás Vámhivatal (NAV) ezermilliárdos áfacsalásokat nézett el nagy cégeknek. Olyan általánosságokról nyilatkoztak – akár az élelmiszerek kapcsán, akár bármi más területen –, amelyek a sajtóban, a közvéleményben eddig is pörögtek – mondta a Ma reggelben Giró-Szász András kormányszóvivő. A kabinet képviselője szerint eközben például Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő azt nyilatkozta a „kormánybarátsággal nem vádolható” ATV-ben, hogy az ő összes tapasztalata azt mutatja, ilyesmit nem lehetett volna titokban tartani. A NAV-nak ugyanis olyan hierarchikus szervezete van, amelyben ahhoz, hogy ez végbemenjen, huszonöt-harminc embernek kellene különböző szinteken tudnia róla.

Az a vád pedig, hogy mindez azért történik, mert a NAV-ban 2011-2012-ben lefagyasztották a kiemelt ügyek osztályát, azért nem állja meg a helyét, mert 2010 után az adóhivatalt összevonták a Vám- és Pénzügyőrséggel. Az addig fenntartott kiemelt ügyek osztálya tehát azért épült le, mert önálló nyomozati szervet helyeztek az adóhivatalon belülre – mondta Giró-Szász András, hozzátéve, a NAV megtette a feljelentéseit a vádaskodókkal szemben, a kabinet pedig várja a vizsgálatokat. 

A felsőoktatási koncepciót érő kritikák kapcsán a kormányszóvivő az M1-en azt hangsúlyozta, a kabinet elé került a Felsőoktatási Kerekasztal munkájáról szóló jelentés, amit meghallgattak, és megfogalmazódott egy-két kérdés, elsősorban az egyházi felsőoktatással, a duális képzés felsőoktatásba integrálásával, a szakmunkásképzésből a felsőoktatásba való átlépéssel és a megfelelő egyetemek létrehozásával kapcsolatban. Tehát a kormány nem egy koncepciót vitatott meg, hanem egy munkáról készült jelentést hallgatott meg – szögezte le.

Arra az ellenzéki vádra, hogy 186 milliárd helyett 148 milliárd forintot kap a felsőoktatás, Giró-Szász András felhívta a figyelmet, hogy a költségvetésben a terület támogatása különböző sorokban jelenik meg. Például a korábbi elhibázott PPP-konstrukciók kiváltására szánt összeg is a felsőoktatásba megy. Az ágazatba közel 500 milliárd forint érkezik 2014-ben, amiben egyebek mellett benne vannak az európai uniós fejlesztések, az adósságkonszolidáció is. Amikor a szocialisták a korábbi számokat előhozzák, azért tegyék mellé azt, hogy ők alkották meg azt a PPP-konstrukciót, amely több százmilliárdot vitt ki az egyetemekről – tette hozzá az M1 reggeli műsorában a kormányszóvivő.

(hirado.hu-fidesz.hu)